Dzięki lotnisku Chopina Warszawa stała się kluczowym punktem podróży międzynarodowych. To właśnie stąd podróżujący mogą udać się do wielu egzotycznych krajów, czy do kluczowych europejskich miast. Jednak podróżowanie samolotem może dostarczyć wiele stresu, zwłaszcza kiedy znajdziemy się na danym lotnisku pierwszy raz. Jak poruszać się na lotnisku Chopina? Jak się na nim prawidłowo odprawić?
Odprawa przy stanowisku check-in
Po przybyciu na lotnisko Chopina bez większej trudności można odnaleźć stanowiska wskazujące, gdzie odbędzie się odprawa danego lotu albo wszystkie odprawy przewoźnika. Umożliwiają to monitory systemu informacyjnego (FIS) znajdujące się na terenie całego terminala. Wskazują one stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, które posiadają swoje numery – w strefie A i B: 101-148 oraz w strefie C, D, E: 201-280. Ile czasu przed odprawą powinno być na lotnisku? Zgodnie z zaleceniami lotniska Chopina należy zjawić się na 2 godziny przed lotem, natomiast w przypadku lotów transatlantyckich minimum na 3 godziny przed rozkładową godziną odlotu samolotu.
Podczas odprawy, przy stanowisku odprawiany jest bagaż rejestrowany. Bagaż rejestrowany to bagaż płatny, który leci w luku bagażowym. Podróżujący ma również możliwość zabrania ze sobą bagażu podręcznego do kabiny samolotu, jednak jego wymiary i waga muszą spełniać określone normy, które zostały dokładnie opisane na stronach przewoźników. Dalej sprawdzane są dokumenty: paszport, bilet, potwierdzenie rezerwacji oraz wiza, jeśli jest wymagana w danym kraju. Po pomyślnym przejściu odprawy pasażer otrzymuje kartę pokładową z dołączonymi do niej potwierdzeniami nadania bagażu.
Odprawa samoobsługowa (Self Check-in)
Dzięki zmodernizowaniu port lotniczego odprawa może przebiegać sprawnie i szybko. Na lotnisku Chopina stanowiska do automatycznej odprawy pasażerskiej znajdują się w Terminalu A, który umożliwia samodzielną odprawę na 29 stanowiskach. Skorzystają z nich pasażerowie linii lotniczych LOT, Austrian Airlines, British Airlines, Lufthansa, Finnair, Turkish Airlines oraz Air France/KM. Dodatkowo, linie lotnicze LOT, Areoflot, Alitalia, British Airlines, Lufthansa i Swiss International Air Lines udostępniły swoim pasażerom możliwość odprawy w kioskach, które zostały wyposażone w drukarkę kart pokładowych.
Kontrola bezpieczeństwa
Kolejnym krokiem po odprawie biletowo-bagażowej jest kontrola bezpieczeństwa. Proces kontroli na lotnisku Chopina jest dokładnie taki sam, jak na pozostałych lotniskach. W specjalnym pojemniku należy umieścić wszystkie elementy metalowe, bagaż podręczny oraz nakrycia wierzchnie, które następnie trzeba położyć na taśmie urządzenia rentgenowskiego. Sprawdzeniu podlegają również plastikowe torby, które zawierają substancje płynne.
W przypadku, gdy podczas kontroli bezpieczeństwa zostanie znaleziony przedmiot zabroniony, który stanowi dla pasażera cenną wartość, istnieje możliwość przechowania w skrytce, znajdującej się na terenie lotniska zgodnie z obowiązującym cennikiem. Skrytki na terenie lotniska Chopina umożliwiają przechowywanie przedmiotów przez 72 godziny.
Kontrola dokumentów
Następnym etapem po odprawie biletowo-bagażowej oraz kontroli bezpieczeństwa jest kontrola dokumentów. Podróżujący z lotniska w Warszawie do portów lotniczych w krajach strefy Schengen, nie podlegają kontroli granicznej. Wystarczy okazać dowód osobisty. Natomiast podróżując do państw, nienależących do Układu z Schengen pasażerowie muszą przejść kontrolę graniczną. W takim wypadku najważniejszym dokumentem jest paszport lub wiza (jeśli dany kraj jej wymaga).